Powiększająca się wada wzroku, czy to normalne?

 

Osoby z krótkowzrocznością czy dalekowzrocznością skarżą się czasem na postępującą wadę wzroku, czy jest się czym martwić?

Często po raz pierwszy wada wzroku pojawia się u nas w wieku przedszkolnym lub szkolnym i od tego czasu, z roku na rok staje się coraz większa, przez co musimy dokonywać zmian korekcji wzroku. Jest to w większości przypadków normalne zjawisko wynikające ze stałego napięcia akomodacji przy zbyt długiej pracy oka z bliska. Najczęściej wada wzroku powiększa się do około 21. roku życia.

Genetyka

Często przyczyną postępującej, pogłębiającej się wady wzroku są uwarunkowania genetyczne, jest to zatem również zupełnie normalne i najczęściej możemy to zweryfikować robiąc wywiad rodzinny. Jeśli nasi rodzice lub dziadkowie mają dużą wadę wzroku, prawdopodobieństwo podobnej sytuacji u Ciebie, jest bardzo wysokie.

Komputer

Wada wzroku może pogłębiać się również w wyniku długoletniej pracy przed ekranem komputera, gdyż oko jest wystawiane na wysiłek.

Aby przeciwdziałać pogłębianiu się krótkowzroczności warto również unikać kilku zasad w życiu codziennym – czytać książki czy gazety w optymalnej odległości od oczu, w taki sposób, by dodatkowo nie nadwyrężać mięśnia wzroku. Mieć zawsze odpowiednie oświetlenie oraz nie czytać w pozycji leżącej. Warto również dawać odpoczywać oczom, czyli robić kilkuminutowe przerwy podczas długich godzin przed komputerem czy książką.

Ćwiczenia

Fachowo noszą one nazwę ćwiczeń rozluźniających akomodację. Polegają one na krótkotrwałych przerwach polegających na wpatrywaniu się w oddalone od nas przedmioty. Mogą one pomóc opóźnienie pogłębianie się refrakcji wzroku i podnieść komfort i ostrość widzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *