Jakie zalety mają rowery elektryczne

Rower to rzecz znana – można powiedzieć – już od kilkuset lat, bo przecież pierwsze wzmianki o tym wynalazku pochodzą sprzed 1790 roku. Dwudziesty pierwszy wiek, w zasadzie koniec jego drugiej dekady, to czas, kiedy upowszechniają się rowery z napędem elektrycznym. Sam pomysł roweru z dodatkowym napędem nie jest całkiem nowy, gdyż już w latach 80-tych dwudziestego wieku produkowano (także w Polsce) jednoślady z silniczkiem spalinowym wspomagającym ludzkie mięśnie. Nijak to się jednak miało do technologii nam współczesnej.

Czy rower elektryczny to ekologia?

Wydawać by się mogło, że brak spalania paliw kopalnych to samo dobro dla naszej planety. W szczególności taki stereotyp kreuje się dla samochodów elektrycznych i hybrydowych, ale pamiętajmy, że przecież wytworzenie nowych baterii i utylizacja zużytych wcale (ze względu na metale i kwasy w nich zawarte) do ekologicznych nie należy. Problem nie byłby tak dotkliwy, gdyby w naszym kraju energia elektryczna pochodziła wyłącznie z czystych źródeł takich jak wiatr, czy słońce. Niestety ładowanie jakiejkolwiek baterii czerpię energię wytwarzaną głównie ze spalania bioodpadów, śmieci lub węgla. Całe szczęście rowery elektryczne – w porównaniu z autami – wydają się być całkiem niegroźne dla środowiska. Żywotność zastosowanych ogniw jest tu znacznie dłuższa, a ich wielkość i moc stosunkowo niewielka, dlatego śmiało można nazwać je ekologicznymi. Dodatkowo jeżdżąc rowerem elektrycznym przyczyniamy się do zmniejszenia ilości samochodów na drogach, a co za tym idzie – korków i smogu!

Zalety jazdy rowerem elektrycznym

Jazda rowerem to czysta przyjemność. Większość ludzi jednak podejmuje się jej dla celów rekreacyjnych. Mało kto jeździ do pracy rowerem, bo przecież źle byłoby się spocić jadąc w garniturze, czy innym uniformie. Rower elektryczny niweluje ten problem. Bateria dodatkowo zwiększa zasięg naszego jednośladu i przy w miarę dobrej pogodzie może być świetną alternatywą dla samochodu. Poza tym nie ma problemów z parkowaniem roweru.

https://swiatrowerow.com.pl/rowery/kross-elektryczne